wtorek, 1 stycznia 2019

Czytelnicze podsumowanie roku. The best of 2018.

Rok 2018 pod względem czytelniczym był naprawdę dobry. Przede wszystkim pod względem liczby przeczytanych książek. Wzięłam udział w trzech wyzwaniach czytelniczych i sumiennie uczestniczyłam w nich do końca ;)
W moje ręce trafiły naprawdę świetne książki i chciałabym zrobić zestawienie najlepszych (moim zdaniem) książek z minionego roku.
Jesteście gotowi? Zapraszam. Ze wszystkich książek było naprawdę ciężko wybrać najlepszą dziesiątkę. To książki, które zapadły na długo w sercu, wzruszyły bądź wstrząsnęły.
To historie przy których się wzruszałam i z wielkim sentymentem chętnie przeczytam po raz kolejny.
A więc zaczynamy...
 10.
"Surogatka"
Louise Jensen

 
"Surogatka" to niesamowity thriller psychologiczny, który trzyma w napięciu do ostatniej strony. Cała akcja dzieje się dwutorowo gdzie przeplata się teraźniejszość i przeszłość. Kat przez niespełnione marzenie bycia matką czuję się gorsza. Zaczyna popadać w obsesję by zostać matką. Nieważne jak byleby trzymać w swoich ramionach dziecko. Do końca książki ciężko wywnioskować jakie mroczne sekrety skrywają bohaterowie i jak bardzo ich drogi się splotły.
Cała recenzja tu >klik< 

9.
"Kręgi"
Zbigniew Zborowski


"Kręgi" Zbigniewa Zborowskiego to kryminał o brutalnym przestępstwie młodej dziewczyny. Przestępczy świat, nielegalne układy i brak jakichkolwiek zasad...
Czy były policjant jest w stanie pokonać osoby, które mają "mocne plecy"?
Jestem fanką kryminałów, uwielbiam tajemnice, zabójstwa i to domniemanie kto to mógł być. Ten dreszczyk niepewności i czasami wielkie zaskoczenie "dlaczego na to nie wpadłam wcześniej"
Cała recenzja tu >klik<
 
8.
"Na krawędzi mroku"
Jeff Giles

 
"Na krawędzi mroku" to kontynuacja historii "Na krawędzi wszystkiego".
Na kontynuację czekałam długo i chciałam wiedzieć czy Iks w końcu zasłuży na takie życie jakie powinien mieć. Po mimo iż mam prawie czterdziestkę na karku literatura młodzieżowa pochłonęła mnie bez reszty, zapomniałam o całym świecie i chłonęłam historię Iksa żyjącego na Nizinie. Pokochałam go całym sercem i życzyłam mu wszystkiego co najlepsze, wspólnie z Zoe.
Nie zawiodłam się, a zakończenie było takie jakie mogłam sobie tylko wyobrazić. 
Cała recenzja tu >klik<
 7.
"Kredziarz"
C.J.Tudor 
 

Jak dla mnie to jeden z lepszych kryminałów jaki miałam okazję przeczytać, potrafi swoją fabułą wciągnąć, przenieść się w klimat tamtego gorącego lata w 1986 roku...
Pomyślicie historia jak historia, zwykłe morderstwo, takich książek jest na pęczki. Gdyby jednak do tej historii dołożyć tajemniczą postać Kredziarza, tajemnicze rysunki, które zaczęły pojawiać się same?  I gdyby jeszcze po 30 latach ta sama grupa przyjaciół otrzymała listy z kawałkiem kredy i rysunkiem człowieka z pętlą na szyi? Wtedy historia wydaje się o wiele bardziej ciekawsza, prawda?
Cała recenzja tu >klik< 

6.
  "Bang" i "Echo"
E.K. Blair 
 

To dwie książki z serii Czarny Lotos.
Kiedy skończyłam czytać "Bang", który otwierał serię Czarny Lotos byłam w wielkim szoku...ile jedna osoba może przeżyć nieszczęść i jak ją w końcu może to złamać. Przecież nie można całe życie tłumić wszystkich emocji w sobie, to musi kiedyś się wydostać i doprowadzić do zemsty, do samozniszczenia.
"Echo" i historię Niny wręcz pochłonęłam. To było niesamowite uczucie trzymać tą książkę w rękach. To co wykreowała E.K.Blair było mistrzostwem tragedii i mroku. Po mimo takiej ilości nieszczęść jakie spadły na główną bohaterkę, historia nie była przesadzona i przerysowana ale wciąż oryginalna i jedyna w swoim rodzaju.
Tu czekam na ciąg dalszy.
Obie recenzje przeczytacie tu >klik< i tu >klik<

5.
"Adam" 
Agata Czykierada - Grabowska
 

To historia, która skrywa wiele mrocznych sekretów, która łapie za serce najpierw delikatnie, a później roztrzaskuje je na drobne kawałki. 
Sięgając po książkę popełniłam jeden wielki błąd nastawiając się na lekką i przyjemną letnią historię. Kiedy zaczęłam czytać odpłynęłam i nie potrafiłam przestać...czułam tak wielki ból Adama, a łzy leciały same. 
Cała recenzja tu >klik< 
4.
"Skradzione laleczki"
"Zaginione laleczki"
Ker Dukey & K.Webster
 
Czytając obie książki z serii Laleczki łapałam się bardzo często na tym jak nieświadomie z nerwów i strachu ściskałam książkę tak bardzo, aż bolały mnie palce. 
Historia jest brutalna, wstrząsająca i naprawdę podziwiam autorki za napisanie tak świetnej książki, która z jednej strony przeraża, a z drugiej wciąga tak bardzo, że nie można jej odłożyć.
Obie recenzje przeczytacie tu >klik< i tu >klik<

3.
"Oblubienica morza"
 Michelle Cohen Corasanti, Jamal Kanj

  
To właśnie uczucia te prosto z serca rządzą w tej książce. Przepiękna historia, która porusza i zostaje zapamiętana na bardzo długo. "Oblubienica morza" to jedna z tych historii gdzie emocje wypływają z każdej strony, z każdego słowa i zostają głęboko w nas...i zapewniam to nie jest książka przy której będziesz się nudzić, a wręcz odwrotnie to książka od której naprawdę trudno się oderwać.
Cała recenzja tu >klik<
2.
"Historia złych uczynków"
 Katarzyna Zyskowska

 
W tej książce znajdziecie wątek kryminalny, obyczajowy i romantyczny... pokochacie bohaterów, być może zrozumiecie ich zachowanie i to jak łatwo oddali się w szpony zła, ale dobro też istnieje i czasem wygrywa.
W książce przewija się tak wiele emocji trudno oddać je słowami i wyrazić co się czuje. Tu znajdziecie ból, cierpienie, pragnienie zemsty, pożądanie i miłość. Bohaterami rządzą silne ludzkie namiętności, które nie zawsze prowadzą w dobrą stronę. (Na zdjęciu książka jeszcze bez oryginalnej okładki)
Cała recenzja tu >klik< 

 1.
"Córki smoka"
William Andrews

 

Tej książki nie czyta się łatwo, a mimo to to najpiękniejsza historia jaką miałam okazję przeczytać. Po mimo tak wielu brutalnych opisów książka powinna dotrzeć do jak największej liczby osób by dowiedzieć się co przeżyły młode dziewczęta w czasie wojny.
Koreańskie kobiety, które przeszły przez piekło są silnymi, mądrymi kobietami i powinny chodzić z wysoką uniesionymi głowami.
Cała recenzja tu >klik<Wspaniałych książek było jeszcze więcej w 2018 roku ale to właśnie wspominam najbardziej.
Znacie któreś z tych książek? A Wasza jaka książka była to najlepszą w 2018 roku?

19 komentarzy:

 1. Żadnej z tych książek nie przeczytałam, ale kilka przyciągnęło moją uwagę. Od czasu do czasu lubię przeczytać kryminał, a te które tutaj przedstawiłaś dopisuję do listy - koniecznie przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam żadnej z tych książek, ale koniecznie muszę je przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. O Kręgach czytałam sporo dobrego, mam w planach

  OdpowiedzUsuń
 4. O chyba każdej z tych książek słyszałam i mam kilka w planach. Niestety żadnej z nich nie czytałam, ale nadrobię to niedługo. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Surogatkę" mam w swojej biblioteczce, ale jeszcze nie czytałam tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Adam i Surogatka, również znalazły się w moim zestawieniu najlepszych książek roku. 😊

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytamy zupełnie inne rodzaje książek :) Podziwiam, że dałaś radę wyłonić swoje najlepsze, ja mam z tym zawsze kłopot :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z takiego podsumowania można wybrać kilka propozycji 😀
  Zgrany team

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam tylko Kredziarza. Bardzo mi się podobał jego klimat, ale zakończenie i rozwiązanie zagadki rozczarowało mnie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie czytałam żadnej z nich, ale wiele mam w planach przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mamuniu ile Ty przeczytałaś tych książek :) Ja nie wiem ile ja dałam radę, ale mało. Z tego co zaplanowałam nic prawie nie przeczytałam, bo czasu zabrakło, a właściwie sił. Mam nadzieję, że w tym roku pójdzie mi lepiej ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. W 2018 przeczytałam według wyzwania 52 książki, ale ciężko mi wybrać najlepsze :P musiałabym przypomnieć sobie cały rok i trochę się zastanowić. Dlatego nie robię podsumowań ;p ale bardzo je lubię na blogach pozwalają wypatrzyć najlepsze perełki wśród wielu polecanych książek. Przyznaję jeszcze nic z tych wymienionych nie czytałam. Jest szansa, że przeczytam ale na najbliższy czas mam trochę listę zapełnioną.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie czytałam żadnej z Twoich propozycji książkowych.
  Ja w tym roku postanowiłam sobie,że będę spisywać przeczytane książki.
  Ciekawa jetem ile w rok jestem w stanie ich przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja w tamtym roku przeczytałam ok 32 książek, ale w tym roku chcę co najmniej 50 ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Z chęcią sięgnełabym po Surogatkę

  OdpowiedzUsuń
 16. Czyi jeszcze wiele przede mną, bo żadnej z tych książek nie przeczytałam...
  Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Żadnej z tych książek nie czytałam. Tak sobie uświadomiłam, że w tym roku przeczytałam jedną książkę dla doorosłych, drugą dla młodziezy i dorosłych i miliony książek dla dzieci :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Czytałam tylko Kredziarza, ale Kręgi mam w planie w końcu przeczytać, jeszcze na początku roku :P

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze i odwiedziny mojego bloga :)
Każdego z komentujących odwiedzę na pewno :)