czwartek, 3 stycznia 2019

Drogi Martinie. Nic Stone - recenzja książki.

1/2019

Nowy rok i pierwsza w tym roku przeczytana książka.  Wybór padł na niezbyt grubą książkę "Drogi Martinie", która porusza ważny temat i pokazuje naszą brutalną rzeczywistość.Opis z okładki:


Poznajmy głównego bohatera. Justyce McAllister czarnoskóry nastolatek, jeden z najlepszych uczniów na roku. Planuje dostać się studia na Yale. Pragnie żyć jak jego rówieśnicy i aby nikt nie traktował go inaczej ze względu na kolor skóry. Jednak dla pewnego policjanta sam kolor skóry wystarczy aby zakuć go w kajdanki.
Po tym wydarzeniu Justyce postanawia rozpocząć projekt i pisać listy do Martina.
Czy pomoże mu to w codziennym życiu i zrozumieniu dlaczego niektórzy uważają go za gorszego ze względu na kolor skóry?
Czy Justyce odnajdzie szczęście i pójdzie na wymarzone studia?

Martin Luther King działał na rzecz równouprawnienia Afroamerykanów i zniesienia dyskryminacji rasowej. Został zamordowany w 1968 roku. Patrząc na to co się dzieje na świecie i przywołując wydarzenia z książki walczył w słusznej sprawie lecz nie wszyscy zrozumieli, że każdy człowiek powinien być traktowany tak samo."Drogi Martinie" to historia, która pokazuje jak traktowani są Afroamerykanie, jak kolor skóry budzi uprzedzenia i z góry przesądza kto jest lepszy, a kto gorszy, kto jest winny zbrodni. To naprawdę wstrząsające jak można stracić szansę na dobrą pracę, studia tylko dlatego, że ma się inny kolor skóry. Czym różni się biały lekarz od czarnego jeżeli mają te same kwalifikacje? 
Z problemem rasizmu spotyka się zapewne nie jeden czarnoskóry, a sytuacje opisane w książce prawdopodobnie mogły  się zdarzyć.
Książkę czyta się bardzo szybko, wręcz pochłania, a problemy bohaterów zdają się naszymi problemami, ich ból czujemy na własnej skórze.
"Drogi Martinie" to książka, którą warto przeczytać.

Autor: Nic Stone
Tłumaczenie: Mateusz Grzywa

Wydawnictwo: Niezwykłe

Ilość stron: 202
Data wydania:17 października 2018

Książkę możecie kupić w promocyjnej cenie na stronie >klik<

http://wydawnictwoniezwykle.pl/

Książkę zgłaszam do wyzwań:

http://www.posredniczka-ksiazek.pl/2019/01/olimpiada-czytelnicza-2019-zapisy.htmlCo myślicie o tematyce książki "Drogi Martinie"? Sięgnięcie po nią czy raczej nie?17 komentarzy:

 1. Ja myślę Sylwio że książka może być ciekawa,a jeśli chodzi o sam temat rasizmu, to jest on dla mnie bardzo odległy, tak jak dla większości Polaków. Chodź kiedyś miałam styczność z różnymi rasami ludu i nie miałam z tym problemu, ani też nie widziałam, żeby kraj w którym mieszkali w jakikolwiek sposób ich prześladował. JulkaD

  OdpowiedzUsuń
 2. Planowałam przeczytać tę książkę jeszcze w ubiegłym roku, ale mi się nie udało. Mam nadzieję, że szybko to nadrobię. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj u mnie też długo czekała na półce na swoją kolej :)

   Usuń
 3. Zupełnie nie znam książki, ale zdjęcie mi się spodobało :) :) Zwracam na to duża uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla mnie to jest dziwne żeby w naszych czasach kolor skóry mógł wpływać na los człowieka. Agnieszka Wleciał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytając książkę myślałam właśnie o takich sytuacjach jak człowiek zachowuje się widząc osobę o innym kolorze skóry czy wyznaniu.

   Usuń
 5. Zaowiada się naprawdę ciekawie. Zapisuję tytuł

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie po nią sięgnę bo takie książki pozwalają spojrzeć na ten problem z innej perspektywy. Rasizm istnieje w naszym kraju niestety

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję Sylwia za polecenie, za jakiś czas będę robiła listę książek do przeczytnia dla mnie i ta z pewnością na nią trafi.

  OdpowiedzUsuń
 8. Temat który trzeba poruszać bo niestety dużo ludzi nie akceptuje innych narodowości
  Zgranyteam

  OdpowiedzUsuń
 9. Trudny temat, dobrze ze powstają takie książki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zainteresowałaś mnie tą książką. Ten temat, tak jak słusznie zauważyłaś, w Polsce jest raczej pomijany albo...przemilczany. A zostając w tym temacie, jeżeli nie czytałaś, to polecam Kolej Podziemną - również poruszająca książka...
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Tematyka niestety nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Kurcze tak zastanawia mnie czy kiedykolwiek podziały na tle rasowym sie skończą....

  OdpowiedzUsuń
 13. Tematyka dyskryminacji rasowej dosyć trudna. Aczkolwiek z chęcią bym sięgnęła po tę książkę. Dopisałam ją sobie do listy.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze i odwiedziny mojego bloga :)
Każdego z komentujących odwiedzę na pewno :)