sobota, 14 marca 2020

Chłopiec. Zbigniew Zyśk - recenzja ksiązki.

12/2020

Ostatni czas na pewno jest niepokojący dla nas wszystkich dlatego aby odciąć się od wszelkich wiadomości w telewizji i internecie jeszcze więcej czasu poświęcam na czytanie książek, więc tych recenzji pojawi się więcej przynajmniej w najbliższym czasie. Dziś zapraszam na jedną  z nich.


Opis z okładki:


 Głównym bohaterem jest dwudziestopięcioletni Mateusz. Poznajemy go w chwili gdy traci swoją pierwszą wymarzoną pracę. Chwilę później w wypadku ginie jego młodszy brat. Mateusz jest załamany, a w tym wszystkim pomagają mu przyjaciele i narkotyki. Jednak to nie koniec problemów młodego chłopaka ponieważ ma do spłacenia pewien dług. Narkotyki, alkohol, przemoc i dziewczyny to codzienne życie Mateusza i jego paczki. Czytając tą książkę trudno przewidzieć co wydarzy się dalej.


Przeczytałam tą niedługą opowieść i szczerze napiszę, że nie wiem co konkretnie chciał przekazać autor. Czy mieliśmy ujrzeć konsekwencje złych wyborów w życiu? Raczej nie, bo nic takiego główny bohater sobie nie uzmysłowił. Brnął cały czas ścieżką zła i nie wyciągał wniosków ze swojego postępowania. Ocierał się o śmierć jednak to nie przyniosło żadnych skutków. Wciąż tkwił w mrocznym świecie. Kilka razy czytając książkę zastanawiałam się czy to się dzieje rzeczywiście czy jednak to tylko omamy po narkotykach głównego bohatera. Jednak dostrzegłam tu relacje międzyludzkie i być może to właśnie to co powinniśmy ujrzeć. Chociaż mam wrażenie, że każdy znajdzie zupełnie inne przesłanie w tej książce.
Jeszcze kilka słów o głównych bohaterze - nie jest jednym z tych do których czujemy sympatię, wręcz odwrotnie. Mateusz to typ,  w którym widzimy same negatywne cechy charakteru, chociaż nie...znalazłam jedną zaletę.
Podsumowując całość to opowieść pełna niedomówień, jednak sam pomysł na  fabułę świetny. "Chłopiec" to nie jest lektura lekka i przyjemna i na pewno nie trafi do każdego.

Autor: Zbigniew Zyśk
Gatunek: powieść sensacyjna
Wydawnictwo: Oficynka
Ilość stron: 234
Data wydania: 27 czerwca 2019
Książkę można kupić na stronie wydawnictwa.
 Książkę zgłaszam do wyzwania Olimpiada Czytelnicza.

20 komentarzy:

 1. dobrze, że jesteś bo zawsze podpowiesz co warto przeczytać, dziki i pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie jest podobnie, też chcę się trochę odciąć od wiadomości, przynajmniej na chwilę. I doskonale w tym temacie sprawdzają się książki. Myślę, że teraz nadrobię sporo. Co do samego "Chłopca", do mnie jakoś, niestety, nie przemawia. Za dużo książek się naczytałam o podobnej tematyce, więc może kiedy indziej. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że by mnie wciągnęło.

  OdpowiedzUsuń
 4. Taka dość nietuzinkowa książka na pewno znajdzie swoich odbiorców.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja tym razem sobie odpuszczam. 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. U mnie chyba marzec będzie rekordowo czytelniczy. A ta książka raczej nie w moich klimatach 😉

  OdpowiedzUsuń
 7. Idealna książka dla mnie ☺
  Pozdrawiam
  Lili

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka zbytnio mnie sobą nie zaciekawiła, więc raczej odpuszczę sobie jej przeczytanie :/
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię mroczne thrillery, więc mogłaby mi przypaść do gustu 😉

  OdpowiedzUsuń
 10. Książki to nasza odskocznia od tego niespokojnego czasu . Dobrego tygodnia 🌷🌷🌷🌷

  OdpowiedzUsuń
 11. Chyba sie jednak nie skuszę

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam tę książkę za sobą? Nim zabiorę się za recenzje muszę ją sobie przemyśleć. Może przesłaniem była miłość silniejsza niż wszystko? (Chociaż nie do końca mnie to przekonuje)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie jestem pewna czy to lektura dla mnie, ale nie przekonam się póki nie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie brzmi to zachęcająco, szczerze mówiąc :/

  OdpowiedzUsuń
 15. No masz. Mówisz, że teraz trzeba się oderwać od ponurej rzeczywistości i proponujesz... ponurą książkę :D Ja chyba pójdę w ksiązki dla dzieci w najbliższym czasie, tak dla kontrastu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdę mówiąc takie książki (mroczne) najbardziej mnie wciągają jednak to zawsze jest fikcja literacka do której podchodzę zupełnie inaczej niż do otaczających mnie wydarzeń.

   Usuń

Dziękuję za wszystkie komentarze i odwiedziny mojego bloga :)
Każdego z komentujących odwiedzę na pewno :)