poniedziałek, 15 czerwca 2020

Czego ci nie mówię. Yasmin Rahman - recenzja książki.

27/2020

Każdy z nas był młody i przeżywał wiele różnych trudnych chwil. Jedni sobie z tym radzą inni natomiast nie i nie widzą sensu by dalej żyć. Właśnie o tym jest książka "Czego ci nie mówię" Yasmin Rahman. To historia trzech młodych dziewczyn, które postanawiają odebrać sobie życie.
Zapraszam na recenzję.

Opis z okładki:


Poznajemy trzy dziewczyny, które ze swojego punktu widzenia nie widzą sensu by żyć dalej. Czują, że problemy z którymi się borykają przerastają je, a nie mają do kogo zwrócić się o pomoc. Postanawiają zarejestrować się na stronie MementoMori.com, która szuka i dobiera partnerów do samobójstwa.

Mehreen to dziewczyna, która nie czuje się potrzebna. Ma wrażenie jakby była inna niż wszyscy "wybrakowana". W głowie słyszy głosy, które przekonują ją o tym, że jest niepotrzebna. Nie radzi sobie z chaosem panującym w jej głowie. Próbuje zagłuszyć te myśli jednak sposób, który znalazła daje jej ukojenie tylko na chwilę.

"Nawet nie zauważają, kiedy się pojawiasz. Jest im lepiej bez ciebie. Nic ich nie obchodzisz"

Cara dziesięć miesięcy temu uczestniczyła w wypadku samochodowym, w którym zginął jej ojciec, a ona od tego czasu jest sparaliżowana i jeździ na wózku inwalidzkim. Nie może poradzić sobie z poczuciem winy i odpowiedzialnością za wypadek oraz, że nie jest już taka samodzielna i musi polegać tylko na pomocy nadopiekuńczej matki.

"Wypełnij kwestionariusz aby przydzielono Ci partnera samobójcę, z którym zawrzesz dopasowany do Twoich potrzeb pakt samobójczy"

Olivia na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie ma powodu by odebrać sobie życie. Jednak problem dziewczyny jest naprawdę trudny i boi się powiedzieć komukolwiek o tym bo wydaje jej się, że każdy z góry ją osądzi, a oskarżenie padnie na nią. Cały strach i obawy trzyma głęboko w sobie.

Dziewczyny rejestrują się na stronie MementoMori, która przydziela im partnerów. Mehreen, Cara i Olivia tworzą pakt samobójczy. Od tej pory muszą postępować według wskazówek wysyłanych przez stronę. Zobowiązane są wykonywać zadania, która pomogą im się przygotować do tego czego każda z nich pragnie. W razie niezastosowania się do wyznaczonych zadań czeka je wyciągnięcie konsekwencji zapisanych w regulaminie.


Książka Yasmin Rahman pokazuje z jakimi problemami musi poradzić sobie młodzież. Depresja, brak akceptacji, stany lękowe czy jeszcze inne problemy często doprowadzają młode osoby do nieprzemyślanych kroków. Trudno znaleźć akceptację i zrozumienie nawet u własnych rodziców, a być może jest to lęk przed ocenianiem i niedopasowanie się do społeczeństwa, w którym żyjemy. W czasach kiedy rodzice pracują często całymi dniami nie mają czasu aby poświęcić więcej uwagi dzieciom. Czasem takie problemy są tak skrzętnie ukrywane, że trudno dostrzec je na pierwszy rzut oka.
Autorka świetnie pokazuje problemy nastolatek w różnych społeczeństwach. Muzułmanka i jej religia plus rodzice, którzy jak mogłoby się wydawać z góry mają zaplanowaną przyszłość córki. Samotna matka wychowująca córkę na wózku inwalidzkim stratę męża zagłusza swoją nadopiekuńczością wobec córki co przynosi odwrotny skutek od zamierzonego. I kolejna rodzina bogata, która pod powłoką pozorności nie ma żadnych problemów. Jednak matka pochłonięta nową miłością nie zauważa, że córka nie radzi sobie w tej sytuacji, a wcześniejsze próby samobójcze traktuje ja incydent.
Świetna książka z naprawdę mocnym przesłaniem skierowana jest do rodziców jak i do młodzieży. Próbuje nam uświadomić, że warto rozmawiać o swoich problemach i nie starać się na siłę być taką osobą jaką oczekują w nas zobaczyć inni.
Polecam wszystkim. Wydaje mi się, że każdy odkryje wartość przesłania jaką skrywa książka "Czego ci nie mówię"


Autor: Yasmin Rahman
Tłumaczenie: Joanna Dziubińska
Gatunek: literatura młodzieżowa
Wydawnictwo: IUVI
Ilość stron: 440
Data wydania: 15 kwietnia 2020
Książkę można kupić na stronie w promocyjnej cenie.


Książkę zgłaszam do wyzwania Olimpiada Czytelnicza.


Co myślicie o tej książce? Jesteście skłonne po nią sięgnąć?

10 komentarzy:

  1. Kochana tak bardzo pozytywnie zazdroszczę Ci lektury tej książki. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo zaciekawiła mnie fabuła :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Książka warta uwagi. Jestem zainteresowana.

    OdpowiedzUsuń
  4. Myśle, ze to pozycja szczególnie dla rodziców nastolatków. Niestety często bagatelizują problemy swoich dzieci, które okazują sie bardzo poważne i moze to sie złe skończyc

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety tak jest, że często nie zauważamy tego co dzieje się z naszymi dziećmi.

      Usuń
  5. Sam pomysł na fabułę sprawia, że ciarki mnie przechodzą.

    OdpowiedzUsuń
  6. O rany, zbyt ciężko jak na mój gust. Może kiedyś, ale w tej chwili na pewno nie mam ochoty na tak ciężkie lektury.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ciężki mi się odnieść, ponieważ nie znam tej pozycji. Ja w tej chwili czytam "Czerń i purpura".

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo ciekawy koncepcja. Muszę sie za nia rozejrzec

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze i odwiedziny mojego bloga :)
Każdego z komentujących odwiedzę na pewno :)