poniedziałek, 23 stycznia 2023

Ocalona z Auschwitz. Nina Majewska - Brown. Recenzja książki.

 3/2023

 Od czasu do czasu lubię sięgać po literaturę obozową, szczególnie jeśli to jest prawdziwa historia, a tych niestety co raz mniej. Twórczość Niny Majewskiej - Brown bardzo lubię i cenię. Tym razem w moje ręce trafiła najnowsza książka autorki "Ocalona z Auschwitz. Pójdę za Tobą na koniec świata" To piękna i wzruszająca historia, która łapie za serce.


 

Opis z okładki:

"Dziewczynki dopadają do mych nóg i wieszają się na mnie. Płaczą tak rozpaczliwie, że serce rozpada mi się na tysiące kawałków. Płacze teściowa, nawet ciotka ukradkiem ociera kąciki oczu. Obawiam się, że one też wiedzą, że nigdy więcej się nie zobaczymy."

Franciszka i Wawrzyniec Kulig byli szczęśliwym i bardzo kochającym się małżeństwem. Mimo wojny i bliskiego sąsiedztwa z obozem koncentracyjnym starali się żyć w miarę normalnie o ile to było możliwe w trudnych czasach. Finansowo było ciężko ale dawali radę. Jeśli była możliwość oni i sąsiedzi pomagali więźniom z obozu na tyle ile było to możliwe nie narażając siebie.
Jednak wszystko zmieniło się pewnego dnia gdy do ich mieszkania wdarł się uciekający więzień z obozu. To była sytuacja, która kosztowała ich bardzo wiele. Narażali swoje życie by pomóc Janowi Nowaczkowi, który zarzekał się, że nigdy ich nie wyda. 
Po dziewięciu miesiącach na podwórze Kuligów wkraczają esesmanie z Nowaczkiem i w rezultacie Franciszka, jej siostra i kilka innych osób, którzy pomogli uciekinierowi trafiają do obozu koncentracyjnego. Wawrzyniec tak bardzo kochał żonę, że postanowił iść za żonę do obozu pomimo, iż wiedział, że to podróż w jedną stronę.


" - Mamo, wiesz co się stało? - Stefcia patrzy na mnie z wyrzutem. - Tata poszedł za ciebie do obozu."

Oj popłakałam sobie przy tej historii. 
Książka podzielona jest na części. Pierwsza jest taka sielankowa gdzie poznajemy życie w Porębie Wielkiej tuż obok obozu. Druga część jest już dramatyczna i zaczyna się od momentu gdy Franciszka wraz z siostrą i innymi osobami zostają zabrane przez Niemców. 
To wzruszająca i piękna historia prawdziwej miłości, wielkiego oddania. To również historia o okrucieństwie jakie działo się w obozie koncentracyjnym. Kiedy czytałam o tym jak postąpił Jan Nowaczek to po prostu nie mieściło mi się w głowie jak można było być taką kanalią kiedy ludzie ryzykowali życie by pomóc uciekinierowi, a on tak po prostu wydał tych wszystkich ludzi.
Nina Majewska - Brown umieściła aneks do książki gdzie znajdują się relacje świadków, którzy przeżyli koszmar obozu. Aneks jest bardzo długi bo to praktycznie połowa książki ale te relacje przedstawiają całokształt sytuacji.

Uwaga! Jeśli sięgniecie po tą książkę to przygotujcie sobie chusteczki.

Autor: Nina Majewska - Brown
Gatunek:powieść historyczna
Wydawnictwo: Świat Książki
Ilość stron: 480
Data wydania: 28 września 2022
 
Znacie twórczość Niny Majewskiej - Brown? 

5 komentarzy:

Dziękuję za wszystkie komentarze i odwiedziny mojego bloga :)
Każdego z komentujących odwiedzę na pewno :)