czwartek, 8 września 2022

Jesionka dla trupa. Magda Mieśnik, Piotr Mieśnik - recenzja książki.

 19/2022

Czy ktoś  z Was myśli o śmierci? Jak będzie wyglądał jego pogrzeb? Zapewne nie bo w młodym wieku raczej o takich rzeczach się nie myśli. Powiem wam, że my z mężem kilka razy poruszaliśmy ten temat. Może nie jakoś dokładnie jakie chcemy mieś trumny ale wiem na pewno, że nie chcę być ubrana na czarno. Nie cierpię tego koloru.
Podczas ostatniego mojego urlopu na lekturę wybrałam książkę dość nietypową, mało letnią i mało relaksującą ale ja już tak mam...
Zapraszam Was na recenzję książki "Jesionka dla trupa" Magdy i Piotra Mieśnik. To reportaż o tym co robią z nami po śmierci.


Opis z okładki:


Zastanawialiście się kiedykolwiek jaką drogę przechodzi nasze ciało od chwili ostatniego uderzenia serca? To jest długa droga i ciało "umiera na raty" jak określili to autorzy książki.
 
"Gdy przestało bić serce Janusza, skóra zaczęła tracić różowawy kolor i 20 minut po śmierci zaczęła blednąć. Krew przestała krążyć w żyłach i za sprawą grawitacji zaczęła spływać do miejsc położonych niżej. Godzinę po śmierci zaczęły się tworzyć pierwsze sinoczerwone plamy opadowe na prawej ręce i nodze oraz na wysokości talii."
 
W książce "Jesionka dla trupa" temat śmierci poruszany jest z każdej strony i pod każdym względem. śmierć w szpitalu, śmierć a sprawy urzędowe. Rozdział, który najbardziej mnie zaskoczył i poruszył to śmierć w Szwajcarii (o szczegółach przeczytacie w książce) oraz utrata ciąży we wczesnym stadium i to co dzieje się z dzieckiem."Skoro pozwalamy skracać mękę naszym ukochanym zwierzętom, gdy są stare lub chore, dlaczego sami nie mamy takiej możliwości względem siebie? - pyta ten 88 latek i bądź tu, człowieku mądry. Bo tak po prawdzie: dlaczego nie?"
 
A może by tak oddać swoje ciało po śmierci jako pomoc naukowa na uczelnię albo eksponat do muzeum? 
To, że możemy pięknie wyglądać w trumnie to już nikogo nie dziwi, piękny makijaż, kreacja, a może potrzeba pofarbować włosy? To wszystko jest do wykonania. 
W tej książce znajdziesz naprawdę wszystko. Rozmowy ze "specami" w swojej dziedzinie sprawiają, że książka jest przystępniejsza. W końcu oni mają styczność ze śmiercią codziennie i jest dla nich czymś normalnym, a dla większości ludzi to temat tabu, który budzi lęk. 
Niestety ale każdego z nas to czeka...

Autor:Magda Mieśnik, Piotr Mieśnik
Gatunek:reportaż
Wydawnictwo: Znak koncept
Ilość stron: 304
Data wydania: 23 lutego 2022
 
Co myślicie o tej pozycji? Sięgnęlibyście czy raczej was przeraża?


8 komentarzy:

 1. Chciałabym zapoznać się z tym reportażem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ojej, jaki temat. Na pewno intrygujący i chyba skusiłabym się na tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. I haven't read it yet. Thanks for sharing.
  I invite you to visit my last post. Have a good week-end!

  OdpowiedzUsuń
 4. Każdy dzień począwszy od narodzin przybliża nas do tego co nieuchronne, czyli do śmierci, a jej temat omijamy szerokim łukiem... Bardzo lubię literaturę reportażu i chętnie przeczytam tę książkę, choć może nie koniecznie podczas urlopu:))) Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa tematyka,myśle że kiedyś sięgnę po tą książkę

  OdpowiedzUsuń
 6. Thank toy for the blog , is has tremendous information, it gives useful knowledge. Best Customized gift hamper boxes In Delhi NCR

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze i odwiedziny mojego bloga :)
Każdego z komentujących odwiedzę na pewno :)